A Kyokushin karate mozgásanyaga

A sporttevékenység, és általában a mozgás, egymásra épülő, egymással szoros összefüggésben álló, a szervrendszerünkre ható aktivitást jelent. Ezen belül a karate mozgásanyaga összetett mind szervrendszeri, mind mentális szempontból. A mozgások jó aerob állóképességet és gyors erőt kívánnak.

Az ütésekhez, rúgásokhoz a másodperc tört része alatt kell az izomnak munkát végeznie, ami szoros összefüggésben és együttműködésben áll a légzőrendszerrel, keringési rendszerrel, ízületi rendszerrel és az idegrendszerrel.

A karate gyakorlásával javul a mozgáskoordináció, az emlékezőképesség.

A karate mozgásanyaga ütéseket, rúgásokat és az azokat elhárító védéseket tartalmazza. Nagyfokú koncentrációt, erőt, gyorsaságot és hajlékonyságot kíván.

A mozgások, edzések három fő terület köré csoportosulnak: kihon, kata, kumite.

 

A KIHON szó jelentése ”alapok”. Az alapvető technikák gyakorlására utal, amely minden japán harcművészet alapja. Azonban ez nem ”csak” a technikák tökéletesítését jelenti, hanem a szellem és lélek fejlesztését is.

Állásokból, ütésekből, rúgásokból, védésekből áll, melynek tanulását és tanítását nagyon komolyan kell venni és már a kezdetektől tanulni kell. Fejleszti az általános kondíciót, a nagy ismétlésszámból következően pedig a jól begyakorolt mozgások egyre tisztábbá, hatékonyabbá válnak.

A rossz alapmozgások beidegződése a hatékonyság elmaradásához, szélsőséges esetben pedig sérüléshez is vezethet. A kihon technikák ismerete, gyakorlása nélkül a másik két terület (kata, kumite) sem lehet tökéletes!!!

 

KATA: különböző technikák sorozatban végrehajtva, előre-hátra-oldalra mozogva. A karate formagyakorlatainak gyűjtőneve.

A megtanult alaptechnikák meghatározott sorban történő bemutatása, képzeletbeli ellenfél elleni harc, amivel a koordináció, koncentráció, egyensúly és légzés is fejleszthető. A katát a karatéka egyedül végzi, egy megadott pontból indulva, ugyanoda érkezik a formagyakorlat végére. A gyakorlatok végrehajtási sebessége különböző (lassú és gyors technikák), ill. erős és lágy technikák válthatják egymást.

A katák tanulása szintén kiemelt fontosságú a kezdetektől, hisz évekig tart annak teljes megértése és magas szinten történő elsajátítása. Gyakorlással a mozdulatok tökéletesednek, kifinomultabbá válnak. A részletekre való odafigyelés segít az önfegyelem fejlesztésében. Megfelelően végrehajtva a kata kiváló erőgyakorlat.

 

KUMITE: Megkülönböztetjük a kötött küzdelmet és a szabad küzdelmet. A kötött közdelemben a kihonban tanult mozdulatokat használják a karatékák az edzésvezető által megadott sorrendben. A támadó mozdulatára a védekező hátralép, blokkol, majd a gyakorlatsor végén visszatámad. Ez egy előre koreografált technikai sorozat, ahol páros gyakorlatban tapasztalhatják meg a kezdő karatékák a valódi ellenfeles küzdelme.

Haladó szinten kerül be az edzésprogramba a szabad küzdelem, ahol tovább gyakorolják a karatékák a helyes test- és távolságtartást.

Alapvető a küzdelem a karate edzéseken, amik izgalmasak és élvezetesek lehetnek a megfelelő körülmények mellett, hisz a résztvevőknek egymást figyelve kell dolgozniuk, egymásra gyorsan kell reagálniuk.

Az edzőteremben (dojoban) a küzdelem keménysége korcsoporttól, tapasztalattól függően változik. A kezdőbb karatékák esetében nem a keménységen van a hangsúly, hanem a megfelelő test- és távolságtartás begyakorlásán, a gyenge pontok feltérképezésén és javításán, ill. az erősségek továbbfejlesztésén.

 

 

Elérhetőség

Reiniku Kyokushin Karate Klub 2112
Veresegyház,
Fő út 77.
+36707796658 hornyakagnes@hotmail.com